ZpětÚvodPoradna-diskuzeFinanční poradna Vše o exekucích, novely, názory, články

Vše o exekucích, novely, názory, články

Exekuce

Odměny exekutora a ceník zde.

Soudní exekutoři mají velké pravomoci a není pro ně problém zjistit si o dlužníkovi a jeho majetku vše podstatné a pak neočekávaně udeřit na více místech. Kromě toho, že vám mohou obestavit bankovní účty, klidně Vám vyberou Vaše úspory ze stavebního spoření, penzijního připojištění nebo kapitálového pojištění. Zabavit mohou také Vaše cenné papíry, podíly v obchodních společnostech nebo i celou firmu.

Lehce přijdete o jakoukoliv nemovitost, nebo dokonce i o družstevní byt. Zabaveno může být Vaše auto a téměř jakýkoliv jiný movitý majetek. Ostudu můžete mít i v práci, když Vaše mzdová účtárna obdrží exekuční příkaz postihující Vaši mzdu. V klidu ale nemohou být ani důchodci a nezaměstnaní, protože postihnout lze jakýkoliv příjem, tedy i sociální dávky. Splácet se bude sice po troškách, ale do té doby, dokud nebude dluh splacen, nebo dlužník nezemře. Ani pak vše neskončí, protože dědí se nejen majetek, ale i dluhy. Děsivá představa? Tak raději dejte pozor a své finanční závazky splácejte včas!


Osm změn, které přinese novela exekučního řádu

Novela exekučního řádu vyvolává smíšené reakce. Exekutoři ji částečně kritizují. To, co se nelíbí jim, ale může pomoci Vám.

Orientace v exekučním řízení ale nebyla jednoduchá nikdy a z některých věcí, které se nelíbí exekutorům, můžete naopak profitovat místo nich Vy.

Možnost sloučení exekucí

Podle Tomáše Vrány může automatické spojování exekucí proti témuž dlužníkovi u jednoho exekutora způsobit nepřehlednou situaci a problémy tam, kde je více různých účastníků nebo jsou vymáhány rozdílné povinnosti. Postoupení exekuce exekutorovi, který je v evidenci první v pořadí, navíc deformuje věřitelovo právo volby exekutora a zkomplikuje řízení administrativními formalismy, kritizuje Vrána.

Na druhou stranu bude mít jeden exekutor k dispozici všechny povinné údaje a nebude tak nutné, aby stejné informace zjišťovalo několik exekutorů. Opatření by navíc mohlo snížit celkové náklady exekuce. V případě, že je na dlužníka uvaleno několik exekucí, se totiž jeho dluh rozrůstá právě i o odměny jednotlivých exekutorů. Výše odměny přitom není zanedbatelná ani v případě jedné exekuce. Pokud by dlužník mohl za několik exekucí u jednoho exekutora platit jen jednu odměnu, zbylo by mu více prostředků na uhrazení samotného dluhu.

Zrušení exekutorských zápisů

Exekutorům se nelíbí ani to, že by měli přijít o své exekutorské zápisy, které by podle novely mohli sepisovat jen notáři. Exeku­torské (ale i notářské) zápisy slouží k posílení právní jistoty účastníků právních úkonů. Neexistuje žádný pádný argument, proč by mělo dojít k monopolizaci této činnosti pouze ve prospěch notářů, když konkurence ze strany exekutorů je praxí všeobecně nazírána jako prospěšná, reaguje na návrh Vrána.

Exekutorům se samozřejmě nelíbí fakt, že by je tato změna připravila o část příjmů, které by nově směřovaly jen za notáři.

Důvodová zpráva k zákonu tuto změnu brání s tím, že jednotlivé činnosti v oblasti práva by měly být principiálně rozděleny mezi jednotlivé právnické subjekty: hlavní činností advokátů by mělo být poskytování právní pomoci, notáři by se měli kromě svého působení v dědickém řízení především soustředit na sepisování veřejných listin a soudní exekutoři by se měli věnovat zejména nucenému výkonu rozhodnutí.

Jen pro připomenutí uvádíme, že v exekutorském zápise se dlužník zavazuje splatit svůj dluh, ale pokud tak neučiní, může věřitel nařídit exekuci i bez soudního řízení. Zdá se vám to tvrdé? Je to tvrdé, ale někdy to může být poslední možnost, jak přesvědčit věřitele dát vám poslední šanci splatit dluh.

Exekutoři chtějí více

Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov také novele vytýká absenci změny exekutorského tarifu. Odvolává se na tzv. střední novelu exekučního řádu z roku 2009, která navýšila exekutorům agendu o rozhodování o odkladu, zastavení exekuce, návrh na vyškrtnutí ze soupisu, i agendu spojenou se změnou ve způsobu nařizování bez toho, aniž by změnila i zmíněný exekutorský tarif.

Ústavním soudem je exekutorům dále upíráno uplatnit náklady bezvýsledné exekuce vůči věřiteli, zatímco notářům náklady v řízení o dědictví, nebyl-li zanechán majetek, hradí stát. Dnes jsou exekuce pro věřitele ve srovnání s výkonem rozhodnutí v podstatě bezplatné, namítá Vrána argumentem, se kterým by leckterý povinný nesouhlasil. Podle něj by situaci vyřešilo zavedení povinné úhrady nákladů exekuce věřitelem.

Dražba členských práv v bytových družstvech

Vrána také podporuje myšlenku dražby členských práv v bytových družstvech, na jejímž základě by byl exekutor schopen pro věřitele získat prostředky v řádech statisíců korun. Dnešní tržní hodnota družstevních bytů se v podstatě rovná hodnotě bytů v osobním vlastnictví, uvedl Vrána s tím, že by se z dražby dalo uspokojit více věřitelů, protože dnes může od družstva inkasovat jen částku odpovídající vypořádacímu podílu po zániku účasti povinného v družstvu, která se pohybuje jen v řádu desítek tisíc korun.

Snižování nejnižšího podání při dražbě nemovitosti

V případě nevydražení nemovitosti v opakované dražbě by bylo podle návrhu také možné v dalších dražbách postupně snížit nejnižší podání ze současných 50 na 40 %, dále pak na 30 a 25 %. Jak Vrána zdůraznil, opatření by zvýšilo šanci na úspěšný prodej nemovitosti při aktuální stagnaci prodejů nemovitostí v exekučních dražbách a alespoň částečné uspokojení věřitele. Na druhou stranu by tak dlužník mohl přijít o dům jen za více než pětinu ceny a výnos by ani zcela nemusel pokrýt všechny závazky.

Exekuce správou nemovitosti

Pozitivně nahlíží i na navrhovaný nový způsob exekuce správou nemovitosti, kdy vedle prodeje dražbou má být zaveden další exekuční prostředek, který by čerpal ze zisků získaných z nájmu nemovitosti.

zdroj: mesec.cz
Nenašli jste zde co jste hledali? Vstupte do diskuze zde. (Diskuze na konci stránky.)

Hledání nemovitosti

Rychlý kontakt

Mobil: 776 890 000
info@pnholding.cz

Aktuality

Výkup bytů a rodinných domů s možností jej i nadále užívat

19.03.2014
 Odkoupíme vaši nemovitost i v exekuci nebo se zástavou, za nejvyšší možnou cenu s možností jej i nadále užívat, jako nájemník na dobu neurčitou.

Naši fanouši na facebooku 2270 +

20.06.2012

Naši fanouši na facebooku 2270 +

 Facebook.com je fenomén a pnholding.cz sbírá fenomenální úspěchy na facebooku.

Vyplácení exekucí schvalujeme online

25.06.2011

Vyplácení exekucí schvalujeme online

Spustili jsme online formulář pro posouzení zda je možné zachránit nemovitost před exekucí, nebo hrozící dražbou.

Archiv aktualit

Partneři

Sreality logoRBreality logorealitypro.eu
viareality
GOHOMEREALITY       

realingo

Novinky

Přihlašte se zdarma do našeho seznamu novinek


© 2024, PN Holding a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Poučení klienta a souhlas se zpracováním osobních údajů | Mapa stránek

Realitní software dodává eBRÁNA | Software a informační systém pro realitní kanceláře REAlBrána | Nabídka nemovitostí RB Reality

Nahoru ↑